AKM - Restaurants and Cafes

Restaurants and Cafes

Açılış: 12:00 / Kapanış: 01:00

BİZ İstanbul
İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…
BİZ İstanbul, yüzlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’un kültürel çeşitliliğini yansıtmak, bu zenginliği tüm dünyaya tanıtmak ve farklı etniklerin bir arada yaşama kültürünü, gelenek ve ritüellerini birlikte kutlamak arzusuyla tasarlandı.  Misafirlerine tarihten damıtılmış, geçmişle ve bugünle diyalog içinde bir İstanbul deneyimi yaşatacak BİZ İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi içinde yer alıyor.
Bizans İmparatorluğundan başlayarak, Osmanlı İmparatorluğu ve cumhuriyet dönemini yansıtan yapılar ve geleceğe uzanan gökdelenler arasındaki zaman akışını göz önüne seren 270º’lik İstanbul manzarasıyla BİZ İstanbul, tarihten damıtılmış, benzersiz bir İstanbul deneyimi vadediyor. BİZ İstanbul, şehrin kadim yemek kültürünü gelecek nesillere aktararak kültürel sürdürülebilirlik çerçevesinde, İstanbul mutfağının unutulmaya yüz tutmuş değerlerini, geleneklerini, ritüellerini, yeme-içme alışkanlıklarını yaşatmayı amaçlıyor.
Gastronomi, tarih, kültür alanında araştıran ve uzmanlaşan fikir önderlerinin danışmanlığında projelendirilen BİZ İstanbul, gastronomi odaklı bir mekân olmanın çok ötesinde yerli ve yabancı misafirler için bir kültür deneyimi ve çekim merkezi olarak konumlandırılıyor.
İstanbul’un köklerinden ve geleneklerinden güç alan BİZ İstanbul, menüsünü de şehrin yüzyıllara dayanan tecrübesi, mevsimsel döngüleri ve kendi coğrafyasındaki ürünler etrafında kurguluyor. İstanbul mutfağının karakterini oluşturan özellikler kapsamında hazırlanan BİZ İstanbul menülerindeki lezzetler, deneyimli şef Tolga Atalay’ın liderliğinde şehrin mutfağının orijinal reçetelerinden ilham alınarak modern teknikler ile yeniden yorumlanıyor.
Uzun ve mükellef bir İstanbul mutfağı deneyimi yaşamak isteyenler için tasarlanan, muhteşem tarihi yarımada manzaralı Has Salon; odun ateşli fırınların, kömür ızgaralarının yer aldığı, sokak lezzetlerinin yanı sıra imza kokteyllerin de olduğu Bar ve Lounge; ağır ateşte pişmiş tencere yemeklerini, zeytinyağlıları da içeren klasik repertuvarıyla Lokanta şehrin bugününü ve geçmişini gündelik ve şık bir atmosferde harmanlıyor.
İstanbul mutfağı ile başlayıp şehre duyulan bir aşka dönüşen BİZ İstanbul misafirlerini İstanbul’un tüm renkleri, hikayeleri ve kültürleri ile sarmalayarak şehrin ruhuna doyacakları, kültürlerarası bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor.