AKM - AKM Kütüphane

AKM Kütüphane

Kültür Sokağı

Geri dön

Açılış: 10:00  Kapanış: 17:00
Pazartesi günleri kapalıdır.

ktb.istanbul.akm.sanat.kutuphanesi.tarama.katalogu

kutuphane.vakko.com.tr

İstanbul AKM bünyesinde bir bilgi merkezi olarak kurgulanan ve müzik, sanat, mimarlık, tasarım gibi başlıklara odaklanan bir sanat kütüphanesi yer alıyor. Zengin içeriğiyle AKM Kütüphane, bütün sanatseverler için önemli bir araştırma merkezi olma özelliği taşıyor.

Toplam 1074m /tul kitap sergileme alanına sahip AKM Kütüphane'nin iki ara katı var, alt kat çalışma katı şeklinde düzenlendi. Giriş katı ve asma katlarda kitaplar için geniş raflar yer alırken alt kattaki okuma salonunda çalışma masaları bulunuyor.

AKM Kütüphane tasarımında projeden uzaklaşmadan, tarihi kütüphanelerin simgesi olan ahşap kullanımına özen gösterildi, akustik konfor ve kitap sergilemelerindeki aydınlatma ölçütleri üzerinde de durularak, modern ancak sıcak bir kütüphane ortamı oluşturuldu.

AKM Kütüphanede iki ayrı kütüphane faaliyet gösteriyor: Alt katta yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Sanat Kütüphanesi ve giriş ve balkon katlarındaki Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi.

KTB İstanbul AKM Sanat Kütüphanesi tarama kataloğuna ktb.istanbul.akm.sanat.kutuphanesi.tarama.katalogu adresinden ulaşabilirsiniz.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

Kurulduğu günden bugüne moda ve sanatı ayrılmaz bir bütün olarak gören Vakko, Türkiye’de modanın, sanat ve yaratıcı disiplinlerle bir araya geldiği ve birbirine değer kattığı süreçlere ev sahipliği yapıyor. Vakko, moda dünyasının yanı sıra sanat dünyasında da birçok ilke imza atıyor.

İlk kez bir moda markası tarafından kurulan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, Vakko’nun kurucusu Vitali Hakko’nun anısına kendisinin sanata, kitaplara ve eğitime olan ilhamıyla, ismini kuşaklar boyunca yaşatmayı hedefleyerek Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko tarafından 2011 yılında kuruldu. Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi; sanatın evrensel dilinden yola çıkarak Türkiye’nin kapılarını dünyaya, dünyanın kapılarını da Türkiye’ye açtı. Mimarisiyle ödüllü Vakko Nakkaştepe Moda Merkezi içerisinde kurulan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, 10. yaşında Türkiye’nin kültür-sanat hayatının en önemli yapılarından biri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan Atatürk Kültür Merkezine taşındı.

Türkiye’nin en güncel ve kapsamlı sanat kütüphanesi olarak halkın kullanımına açılan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, dünyanın en prestijli yayınevlerine ait özel edisyonlar ve kütüphaneye özel imzalı yayınların bulunduğu 15.000 kitap ve sürekli güncellenen basılı, dijital ve görsel arşiviyle, akademisyenlere, üniversite öğrencilerine, sanatçılara, sanat meraklılarına ve çeşitli ülkelerden Türkiye’yi ziyaret eden turistlere yeni ufuklar açıyor.

Koleksiyona erişmek için, kutuphane.vakko.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi giriş, birinci ve ikinci katlarda yer almaktadır.

 

Kütüphane İşleyiş Kuralları
AKM Kütüphane, bünyesinde yer alan T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı AKM Sanat Kütüphanesi ve Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi ile üniversite, yüksek lisans, doktora öğrencilerine, akademisyenlere, sanatçılara, araştırmacılara ve tüm sanat meraklılarına açık bir referans kütüphanesidir.

 • Kütüphanemizde bulunan çalışma alanları, kaynaklarımızdan faydalanan kullanıcılarımızın hizmetine açıktır.
 • Kütüphanemizde sınav hazırlığı, test çözme vb çalışmalar için ayrılmış bir alan bulunmamaktadır. Bu tür çalışmalar için halk kütüphanelerinin, üniversite kütüphanelerinin ve bu amaçla kurulmuş etüt salonlarının kullanılmasını rica ederiz.
 • Kütüphanemiz 16 yaş üzerindeki kullanıcılara hizmet vermektedir.
 • Kütüphanemizde üyelik sistemi bulunmamaktadır.
 • Bilgi kaynaklarından yalnızca kütüphane içerisinde yararlanılabilmekte olup kaynaklar ödünç verilmemektedir.
 • Fotokopi ve tarama hizmeti bulunmamaktadır.
 • İncelenen kitaplar raflara yerleştirilmemeli, masaların üzerine ve kitap toplama raflarına bırakılmalıdır.
 • Kullanıcılar özel eşyalarını korumakla yükümlüdür.
 • Kütüphaneye girerken cep telefonu sessiz moda alınmalıdır. Salon ve bölümlerde cep telefonu ile konuşulmamalıdır.
 • Kütüphanemizde su haricinde yiyecek ve içecek tüketilmemektedir.
 • Kullanıcı tarafından kütüphane kurallarına uyulmadığının, kütüphaneye ve kaynaklara zarar verildiğinin, kaynakların kütüphane dışına çıkarılmaya çalışıldığının tespiti halinde AKM, kütüphane kullanım haklarını sınırlayabilir.
 • T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı AKM Sanat Kütüphanesi’ne kutuphane3464@ktb.gov.tr,
  Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’ne kutuphane@vakko.com.tr e-posta adreslerinden ulaşabilirsiniz.Çalışma gün ve saatleri:
 Salı-Pazar 10.00-17.00
Kütüphanemiz Pazartesi günleri kapalıdır.

Diğer Mekânları Keşfet

AKM Etkinlik - Türk Telekom Opera Salonu
Türk Telekom Opera Salonu

AKM’nin Taksim Meydanı’na bakan ikonik cephesinin ana unsuru, 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan Opera Salonu’dur.

AKM Etkinlik - AKM Tiyatro Salonu
AKM Tiyatro Salonu

AKM Kültür Sokağı’nın girişinde yer alan Tiyatro Salonu, 781 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir.

AKM Etkinlik - AKM Galeri
AKM Galeri

İstanbul AKM’nin Taksim Meydanı’na bakan 410 metrekarelik AKM Galeri, sergiler için çok uygun bir mekân olarak tasarlandı.

AKM Etkinlik - AKM Müzik Platformu
AKM Müzik Platformu

AKM Müzik Platformu, iki sergi ve “Ustalara Saygı” köşesiyle sizleri karşılıyor.

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Divan Brasserie Fuaye
Divan Brasserie Fuaye

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.

AKM Etkinlik - Vakko L'Atelier
Vakko L'Atelier

Vakko şıklığının lezzet ile bir araya gelerek Chocolate, Patisserie, Bistrot, Ice Cream ve Delight tatlarını buluşturduğu Vakko L’Atelier Türkiye’nin kültür sanat hayatının simgesi niteliğindeki Atatürk Kültür Merkezinde hizmet veriyor.

AKM Etkinlik - Biz İstanbul
Biz İstanbul

İstanbul’da yaşamış, İstanbul’dan tat almış, İstanbul’a tat vermiş herkes için…

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.