AKM - Salonlar

Salonlar

Türk Telekom Opera Salonu

Atatürk Kültür Merkezi’nin Taksim Meydanı’na bakan ikonik cephesinin ana unsuru, özel olarak tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan Opera Salonu’dur.

Opera Salonu fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli yapıldı. Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda tasarlandı. Salonda öncelikle opera, ama aynı zamanda senfonik konserler ve elektro-akustik destekli gösteriler için de doğru akustik şartlar sağlanabiliyor. Yan duvarlar boyunca kaplamalar akustik ihtiyaçlara uygun olarak özel olarak tasarlandı. Opera salonunda halı veya diğer tekstil döşeme gibi yutuculardan kaçınmak gerektiğinden, ahşap zemin tercih edildi.

Parter ve iki balkonla 2040 seyirci kapasiteli Opera Salonu için elipsoit formu kullanıldı. İzleyiciler için her noktadan uygun görüş açısı sağlandı. Orkestra çukuru 85 kişilik bir orkestrayı alabilecek büyüklükte ve 125 metrekare alana sahip.

Üfleme metodu ile üretilen cam parçalara sahip hareketli tavan aydınlatması özel olarak AKM için tasarlandı. Performans sırasında sahneyle yarışmayacak şekilde tamamen tavana gömülebilir bu sistem, gerektiğinde bir eşlikçi eleman olarak, belirlenen koreografiye uygun hareketleri sağlayacak dijital komut sistemine sahip.

Sahnede bir oyun oynanırken dahi bağımsız bir şekilde transfer asansörü ile arka yükleme alanından bir sonraki oyunun dekoru indirilerek aşağıda kurularak bir sonraki oyuna hazır hâle getirilebiliyor. Hareketli ve değişebilir platformları ve sahne arkası dijital ve mekanik desteklerle dünyanın en önde gelen teknolojisine sahiptir. Aynı zamanda kulisi, kulis arkası, prova salonları, sanatçı odaları kapsamlı bir örgütlü bir faaliyete imkân veriyor. Ayrıca sahne altında ve yanlarında, aynı zamanda sahne kurulumu için ek sahne işlevini gören, sahne büyüklüğünde, son prova alanları yer alıyor.

Koltuklar ses iletimini ve emilimi sağlamak için uygun bir akış direncine sahip bir tekstil kumaşla kaplanarak alt yüzeyi yutucu yüzey özellikli olarak koltuk tasarımına yansıtıldı.


Devamını oku
other/opera-1920x600-1.jpg

AKM Tiyatro Salonu

AKM Kültür Sokağı’nın girişinde yer alan Tiyatro Salonu, 781 kişilik seyirci kapasitesine sahip.

Başta tiyatro temsilleri olmak üzere konserlere ve dans gösterilerine sahne olan Tiyatro Salonu üst düzey akustik, ışık ve görüntü sistemleriyle donatıldı.

Salonun yer aldığı binanın alt katlarında, tiyatroya hizmet veren marangozhane, demirhane, boyahane terzihane gibi dekor atölyeleri, depolar ve sanatçı odaları yer alıyor.


Devamını oku
other/tiyatro-1920x600-1.jpg

AKM Çok Amaçlı Salon

486 m2 bir alana sahip AKM Çok Amaçlı Salon, istenildiğinde bir defile alanı ya da 170 kişilik bir sinema salonu olarak düzenlenebilmektedir. Salon, ihtiyaç hâlinde 3 farklı toplantı odasına bölünebilen, çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir altyapı ve kapasiteyle tasarlanmıştır. Taksim Meydanı’ndan kolay erişimi, açık alanıyla da bir arada düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapmaya uygun konumda olan bu mekânda; akustik, seslendirme ve görüntü kalitesi açısından profesyonel sistemlerle donatılmıştır.

 


Devamını oku
other/cok-amacli-salon-header.jpg