AKM - AYAĞIMDAKİ DİKEN

Hüsamettin Koçan

AYAĞIMDAKİ DİKEN

Sergi

Ücretsiz

Açılış: 10:00 Kapanış: 18:00

Sergi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Önce babamın abisi gitmiş, sonra başkaları ve ardından babam izlemiş gidiş yolunu. O anlattı, atlarla günlerce süren yolculuklarını; ben de ondan öğrendim Çetinkaya - Erzincan demiryolu yolcularının hikâyelerini. Ve bu yolculuk başladığından bu güne hiç bitmedi. O nedenle yetmiş bir yıllık yaşamımda en çok gitmekle ilgili anılarım oldu. Belki de bu nedenle bir çocukluk anımı; ayağıma batan, orada yer eden, kaşınan, sonra da beni terk eden bir dikenin öyküsünü sergime başlık olarak seçtim. İnsan yaşamındaki büyük kırılmaların yansımaları da gösterişli olur. Büyük savrulmalar, konum değiştirmeler, sınıfsal sıçramalar, kariyer; tüm bunlar elbette bir yaşamı derinden etkiler. Ancak benim hayatımda, geri dönüp baktığımda, bu saydıklarımın değil, masum ve bana ait olanların izi her zaman daha derin oldu. “Ayağımdaki Diken” bu nedenle yoğun ve çok yönlü hayatımın öne çıkmak isteyen masum, yalın ve kendine özgü deneyimlerini bir araya getirdi. Çocukluk anılarım, pek parlak bir öğrenci olmadığımın belgesi olan ilkokul diploma defterim, yer soframız, üstündeki örtüyle günlük yaşamımızın her daim merkezinde duran ve masalların loş ışıklı, yansımalı sahnesi tandır iskemlemiz, evin içini altüst eden masal kahramanlarının düşsel gölgeleri, inşası için uzun zaman çaba gösterdiğim Baksı Müzesi’nin sessiz konuğu gün ışığının hovarda görüntüleri, demirci ustalarının yüzlerce yıldır şekillendirdiği müthiş formlar ve umutların kapısı Huy Kesen Ağacı, zamanın derin sessizliği içinden süzülüp izleyiciye ulaşmak istediler. Ben de bu yolu takip ettim. Yaşamın akışı içerisinde birbiriyle ilişkilenen ve hatta zıt düşen tüm bu unsurlarla, Baksı’nın gerçekliği içinde, izleyici için bir düş sessizliği yaratmak istedim. Bugünün diliyle masumiyeti yeniden inşa etmek mümkün müdür? Belki de bu sergi, başka hayatları anlamak ve anlatmak için üretmiş bir sanatçının, kendi yaşamına bakışı ve onunla yeniden tanışma yolunda, seçtiği bir arınmadır. Baksı ile birlikte kendi kişisel tarihime doğru yol alırken çocukluğumla karşılaşabileceğimi düşünüyordum. Oysaki bu olanaksızdı. O yüzden “Ayağımdaki Diken”, bir arınma olduğu kadar bu olanaksızlıkla yüzleşmenin yeniden inşası olarak da tanımlanabilir. Hüsamettin Koçan, Baksı, 2017 

Etkinlik Kuralları
  • T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 14.01.2022 tarihli "PCR Test Zorunluluğu" konulu genelgesi uyarınca koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisi ile konuyla ilgili olarak Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.
  • AKM Tasarım dükkânı ve restoranlar sergilerin ziyaret saatleri boyunca açıktır.
  • Ziyaret saatleri süresince fiziksel mesafeyi koruyabilmek adına her bir sergi alanında aynı anda bulunabilecek ziyaretçi sayısı 100 kişi olarak belirlenmiştir.
  • Ziyaretçilerimizin şemsiye, büyük boy çanta, sırt çantası ve bagajları ile sergi alanına girmeleri yasaktır.
  • Dışarıdan yiyecek-içecek ile içeri girilmemesi rica olunur.
Geçmiş Etkinlik

Restoran ve Kafeler

AKM Etkinlik - Arabica Coffee House
Arabica Coffee House

Kahve sektöründe ‘ EN DEĞERLİ TÜRK MARKASI ’ olma hedefinde hızla ilerleyen Arabica Coffee House, etkinlikleri değerlendirmek, günün yorgunluğunu atmak ve buluşmalarınıza ev sahipliği yapmak için; eşsiz kahve çeşitleri, soğuk içecekleri, lezzetli yiyecekleri ve eviniz kadar rahat ortamıyla siz misafirlerini İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bekliyor.

AKM Etkinlik - D&R
D&R

D&R, filmden elektronik ürünlere kadar geniş bir yelpazede eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturuyor.

AKM Etkinlik - Divan
Divan

Divan Brasserie Fuaye, Atatürk Kültür Merkezi'ni ve sıra dışı mimarisini, mekanın prestijine eşit, barındırdığı kültürel zenginlik kadar geniş ve çeşitli bir yemek sunumuyla kutlamaya hizmet ediyor.

AKM Etkinlik - Espressolab
Espressolab

Türkiye’nin en yenilikçi kahve zinciri olarak; kahve tutkunlarına dünyadaki gurme kahve kültürünün değişik tatlarını sunuyoruz. 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilk mağazamızla kapılarımızı açtığımız andan itibaren kahve tutkuları arasında önemli bir hayran kitlesine sahip olduk. İyi kahveye olan tutkumuzu her geçen gün daha fazla kahveseverle paylaşmak için çok çalışıyoruz.